
Igen i år kan du deltage på Arktisk Festival, som vi startede i tidernes morgen. Idag har den vokset sig stor med mere end 4.000 besøgende.
Du kan gratis deltage i mere end 50 events henover weekenden, hvor der vil være talks, foredrage, debatter, aktiviteter, kunst, boder og meget mere.
Du kan som altid møde Arctic Friend på festivalen (vi har bod i stuenetagen, og vi vil også have rejseforedrag i løbet af weekenden. Du kan følge med på festivalens hjemmeside www.arktiskfestival.dk
Vi glæder os til at se dig på Arktisk Festival!
Hvor sker det?
Nordatlantens Brygge
Sted: Strandgade 100, 1401 København K
Dato: 31/10-1/11 2026
Tid: 10.00-16.00
Pris: Gratis
Kl. 19.00-21.00 Gratis Rejseforedrag om Grønland
“Grønland er verdens smukkeste land!” For mange er det en drøm at opleve Grønland, og den uberørte natur, gigantiske isbjerge, gletsjere og nordlys, og med snak om klima ændringer, har interessen aldrig været større.
Vores grønlandseksperter tager dig med på tur til verdens største ø! Drømmer du også om at opleve Grønland, så bliver du klædt godt på til dit Grønlandseventyr, når de deler ud af deres store viden om landet højt mod nord. Hvornår er det bedst at rejse, hvad skal man opleve, hvordan finder jeg turen der passer mig bedt? Få svar på alle spørgsmålene.
Kan du ikke på en af ovennævnte datoer, men ønsker at deltage, så er du også altid velkommen på vores kontor til en privat snak om din rejsedrømme, bare kontakt os for tidsbestilling, så du ikke kører forgæves.
Hvor sker det?
Grønlandsforedraget finder sted i Det Arktiske Hus
Sted: Strandgade 102, 1401 København K
Dato: 11. marts 2026
Tid: 19.00-21.00
Pris: Gratis, men tilmelding er nødvendig på mail info@arcticfriend.dk eller telefon 76100070
